loading loading

logo

نحوه ی دکپسوله کردن تخم ارتمیا

یکشبه 25 اسفند 1398
نحوه ی دکپسوله کردن تخم ارتمیا

طریقه دکپسوله سازی
خوب در این قسمت دقیقا میخواهیم کاری را توضیح دهیم که شما به خاطر آن به این صفحه آمده اید. در این قسمت با دکپسوله سازی آشنا میشوید.

مواد مورد نیاز :

  • سیست آرتمیا
  • ظرف هچ آرتمیای 2 لیتری + پمپ هوا
  • وایتکس - محلول هیپوکلریت سدیم (وایتکس بدون بو و رنگ)
  • نمک - شما میتوانید از نمک آکواریوم نیز استفاده کنید ولی نمک آشپزخانه ارزانتر هست و احتمال دادن رسوب سفید نیز از بین میرود.
  • الک تخم آرتمیا یا روتیفر
  • محلول ضد کلر
  • یک ظرف برای گرم کردن آب
  • آب (آب لوله کشی کفایت میکند)
  • قاشق اندازه گیری (پیمانه)

مرحله 1 : آبدار کردن سیستهای خشک
اگر شما به سیستهای خشک زیر میکروسکوپ نگاه کنید متوجه خواهید شد که آنها کاملا کروی نیستند و مانند آلو خشکهایی که مادر بزرگ برای شما تهیه میکند ناهموار هستند. این سطوح ناهموار باعث میشود که پوسته به طور یکنواخت حذف نشود. وقتی سیستها آبگیری میشوند کروی میشوند و این موضوع به ما در عملیات حذف پوسته محافظ کمک میکند. 
پمپ هوا را به بطری هچری خود وصل کنید و یک تا 2 فنجان آب داخل آن بریزید (بدون نمک). یک قاشق غذاخوری تخم آرتمیا به آن اضافه کنید و بگزارید یک تا 2 ساعت در آب هوادهی شود و این زمان به نوع تخم آرتمیای شما بستگی دارد. اگر شما اطلاعی از نوع تخمهای خود ندارید برای حفظ امنیت اجازه دهید که 1.5 ساعت تخمها در آب بمانند. 

تنها راه دقیق برای اینکه بدانید چه مقدار باید سیستها داخل آب بمانند و چه وقت کاملا کروی میشوند مشاهده آنها زیر میکروسکوپ است . اگر زمان کوتاه باشد سیستهای شما به طور کامل کروی نمیشوند و اگر زمان طولانی شود فعالیت جنین داخل تخم شروع میشود و بعد در هنگام آبگیری مجدد جهت ذخیره سازی جنین خواهد مرد. 
مرحله 2 : آماده سازی محلول آب نمک اشباع
این مرحله باید در زمان انتظار برای به پایان رسیدن مرحله اول انجام پذیرد. این محلول بعد از دکپسوله سازی برای نگهداری تخمها استفاده خواهد شد. تنها راه اطمینان از ساخت آب نمک فوق اشباع حل کردن نمک در آب داغ است. این کار با داغ کردن آب در ماکرو ویو و حل کردن نمک تا جایی که امکان دارد تا قبل سرد شدن آب انجام میشود. یک محلول زمانی اشباع است که وقتی گرم است دیگر نتوان نمک بیشتری در آن حل کرد. همچنین شما میتوانید با یک ظرف روی اجاق این کار را انجام دهید . آب را گرم کنید و تا زمانی که دیگر نمک در آن حل نشود آب را هم بزنید و نمک اضافه کنید و سپس اجاق را خاموش کنید و اجازه دهید تا خنک شود. در تصویر زیر میبینید که بعد یک ساعت و سرد شدن ظرف محلول به چه شکلی درخواهد آمد . نمک رسوب میکند و تشکیل یه حلقه بر روی سطح و یک کپه در کف ظرف را میدهد.

حال که سیستها به اندازه کافی آبگیری شدند و محلول اشباع ما نیز آماده شده است به سراغ مرحله دکپسوله کردن میرویم. توجه کنید که مراحل پیش رو به سرعت انجام میپذیرد , بنا بر قبل از شروع مطالب پیش رو را چندین بار مطالعه کنید و مطمئن شوید که به خوبی آنها را درک کرده اید.
 

مرحله 3 : دکپسوله سازی
بعد گزشت یک تا دو ساعت از شروع مرحله آبگیری تخمها, مقدار یک تا دو برابر آب مورد استفاده جهت آبگیری به وایتکس نیاز دارید. مقدار مورد نیاز وایتکس نیز وابسته به نوع تخمهایی است که استفاده میکنید. بار اولی که عمل دکپسوله سازی را انجام میدهید مقدار آن را باید از طریق آزمون و خطا بدست آورید, ولی بعد از چند بار دکپسوله سازی مقدار مورد نیاز وایتکس را بدست خواهید آورد. در مورد من نسبت 2:1 صدق میکند , یعنی من دو برابر آب مورد نیاز وایتکس استفاده میکنم.(به عنوان مثال اگر یک فنجان آب مورد نیاز است من دو فنجان وایتکس استفاده میکنم).
مایع وایتکس را داخل ظرف هچری که تخمها داخل آن در حال هوادهی است بریزید. در حال حاظر همه چیز بسیار تایین کننده است. در طول 5 تا 10 دقیقه آینده چشم از روی سیستها برندارید. بنا به نوع سیستها و مقدار وایتکسی که استفاده میکنید مدت دکپسوله سازی 5 تا 10 دقیقه به طول خواهد انجامید. اگر دیدید که مدت زمان دکپسوله سازی بیش از 10 دقیقه طول کشید نسبت وایتکس شما کم بوده و در دور بعدی باید نسبت را بیشتر کنید.
شما چندین تغییر رنگ را در طول عملیات دکپسوله سازی مشاهده خواهید کرد.تخمها در ایتدا قهوه ای طلایی هستند (قبل اضافه کردن وایتکس)

تغییر رنگ بعدی سفید است , با حذف پوسته بیرونی که قهوه ای است رنگ سفید نمایان خواهد شد.
سپس به آرامی با حذف شدن لایه سفید رنگ قهوه ای متمایل به نارنجی نمایان خواهد شد.
در نهایت بعد از حذف پوسته رنگ تخمها کاملا نارنجی میشود و جنین نارنجی نمایان میشود. 

 

مرحله چهارم : شستشوی تخمهای دکپسوله شده
لحظه ای که تخمها نارنجی رنگ شدند کار تمام است و قبل از اینکه وایتکس غشای باقی مانده را نیز از بین ببرد و به جنین آسیب برساند باید روند واکنش متوقف شود. محتویات ظرف هچری را داخل صافی آرتمیا بریزید تا محلول وایتکس از تخمها جدا شود و برای چند دقیقه آن را زیر آب بگیرید تا زمانی که بوی کلر را در صافی به سختی تشخیص دهید.

مرحله 5 : آبگیری تخمها توسط آب شور اشباع
وقتی که تخمهای دکپسوله شده کاملا از کلر پاک شدند ظرف هچری را نیز بشویید تا کلر آن از بین برود و تخمها را مجدد داخل ظرف هچری بازگردانید. حال محلول آب نمک اشباع که خنک شده است را داخل ظرف هچری بریزید.

 

اجازه دهید محلول به مدت 12 ساعت هوادهی شود.همانطور که تخمها به علت فشار اسمزی آبگیری میشوند آب آنها خارج شده و باعث رقیق شدن آب نمک اشباع میشود. بعد از 5 ساعت مقداری آب نمک اشباع و یا مقداری نمک برای حفظ مقدار نمک آب به محلول اضافه کنید تا از قدرت کشش آب از داخل تخمها کم نشود. بعد گزشت 12 ساعت و یا بیشتر از عملیات نمزدایی تخمها برای نگهداری مدت متوسط آماده شده اند.