loading loading

logo

تاثیر جلبک اسپیرولینا بر رشد و تغذیه ماهی زبرا دانیو

یکشبه 25 اسفند 1398
تاثیر جلبک اسپیرولینا بر رشد و تغذیه ماهی زبرا دانیو

ماهی زبرا دانیو یکی از ماهیان زینتی تجاری آب شیرین است که در مناطق گرمسیری زندگی می کند و در کشور ما ارزش اقتصادی زیادی دارد. تکثیر و پروش ماهیان زینتی ظرف چند دهه اخیر در ایران توسعه چشمگیری داشته است به طوری که در حال حاضر در ایجاد اشتغال و تجارت داخلی نقش مهمی دارد و هر ساله گونه های جدید و تجاری جهت تکثیر و پرورش وارد ایران می شود.

ماهی زبرا دانیو یکی از ماهیان زینتی تجاری آب شیرین است که در مناطق گرمسیری زندگی می کند و در کشور ما ارزش اقتصادی زیادی دارد. تکثیر و پروش ماهیان زینتی ظرف چند دهه اخیر در ایران توسعه چشمگیری داشته است به طوری که در حال حاضر در ایجاد اشتغال و تجارت داخلی نقش مهمی دارد و هر ساله گونه های جدید و تجاری جهت تکثیر و پرورش وارد ایران می شود. بخش اعظم پرورش ماهیان زینتی در ایران به گونه های آب شیرین مربوط است. ماهی زبرا از ماهیان زینتی بسیار زیبا در آب شیرین و مناطق گرمسیری است که زیستگاه آن شرق هند، بنگلادش، پاکستان، میانمار و نپال و از خانواده کپور ماهیان است. طول آن حداکثر 6 سانتی متر است و طول عمر آن حدودا 5 سال است و دمای مطبوع آن ها 18 تا 25 درجه سلسیوس است. از آنجایی که رنگدانه در پوست ماهیان بسیار مهم است و در بدن ماهیان نیز تولید نمی شود بنابراین اضافه کردن آن به غذای ماهیان بسیار مهم است. 

ریزجلبک ها منبع بسیار مناسبی از رنگدانه هاست مانند جلبک اسپیرولینا. اسپیرولینا سرشار از مواد مغذی نظیر پروتئن اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب غیراشباع است. اسپیرولینا علاوه بر فواید مواد غذایی به منزله مکمل برای آبزیان پرورشی استفاده فراوانی دارد و مهمترین اثر آن رنگدانه سازی است. ماهی زبرا دانیو در دنیا به مثابه یک مدل تحقیقاتی مطرح است و به دلیل رنگ زیبا و تنوع رنگی اهمیت فراوانی در مطالعات رنگ و الگوهای رنگی دارد. این ماهی به دلیل اندازه کوچک و دوره جنینی شفاف و زندگی کوتاه برای مطالعات زیستی بسیار مناسب است. از سویی دیگر چون این ماهی توانایی ساخت رنگدانه های پوستی را ندارد بنابراین باید این رنگدانه را در رژیم غذایی ماهی وارد کنیم که این رنگدانه ها را در جلبک هایی مثل اسپیرولینا می توان پیدا کرد. هدف اصلی از انجام این پروژه آشنایی با اکوسیستم ماهی زبرا به عنوان یکی از ماهیان آب های شیرین و گرم و همچنین بررسی تاثیر جلبک اسپیرولینا به عنوان یک مکمل غذایی برای رشد بیشتر این گروه از کپور ماهیان می باشد