loading loading

logo

بیماری های تترا نئون

جمعه 8 فروردین 1399
بیماری های تترا نئون

بیماری های نئون تترا

بیماری انگلی که بر بسیاری از گونه های ماهی تأثیر می گذارد

با نام ماهی هایی که برای اولین بار در آن مشخص شده است ، بیماری نئون تترا به بسیاری از اعضای خانواده تترا حمله می کند و سایر خانواده های محبوب ماهی های آکواریومی نیز از این سیستم مصون نیستند. سیچلیدها مانند ماهی های ماهی مرکب و سایپرینیدها مانند دانیو ، راسبورا و میله ها نیز قربانی این بیماری هستند. حتی ماهی قرمز معمولی نیز می تواند آلوده شود. جالب توجه است که تتراس کاردینال نسبت به تترا جدید نئون مشابه در برابر ویروس های این بیماری مقاوم تر است.

بیماری نئون تترا چیست؟

بیماری نئون تترا به وضعیتی است که توسط یک انگل میکروسپوریدیان ایجاد می شود که از آن چیزی که بسیاری از علاقه مندان به آکواریوم درک می کنند شایع تر است و گونه هایی فراتر از تتراس های نئون را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری دژنراسیون است ، به این معنی که خفیف شروع می شود اما به سرعت پیشرفت می کند تا بسیار شدید شود.

علائم بیماری نئون تترا در ماهی

در بیماری نئون تترا احتمالاً علائم را به این ترتیب مشاهده خواهید کرد:

بی قراری
ماهی شروع به از دست دادن رنگ آمیزی می کند ، اغلب در یک قسمت از بدن
با رشد کیست در ماهیچه ها ، بدن ممکن است توده بدل شود
ماهی در شنا مشکل دارد
در موارد پیشرفته ، ستون فقرات ممکن است منحنی شود
عفونت های ثانویه مانند پوسیدگی باله و نفخ

در مراحل اولیه ، تنها علامت ممکن است بی قراری ، به خصوص در شب باشد. معمولاً اولین چیزی که یک مالک متوجه آن می شود این است که ماهی آسیب دیده دیگر با دیگران مدرسه نمی گیرد - این نشانه روشن این است که چیزی نادرست است. سرانجام ، شنا نامنظم تر می شود و کاملاً آشکار می شود که ماهی خوب نیست.

با پیشرفت بیماری ، بافت عضلانی آسیب دیده شروع به سفید شدن می کند که عموماً در داخل باند رنگ و نواحی در امتداد ستون فقرات شروع می شود. هرچه بافت عضلانی اضافی تحت تأثیر قرار گیرد ، رنگ پریدگی گسترش می یابد. صدمه به ماهیچه ها می تواند باعث انحنای یا تغییر شکل ستون فقرات شود که ممکن است باعث شود ماهی در شنا مشکل داشته باشد. عجیب نیست که بدن ماهی ها ظاهر تند و تیز داشته باشند زیرا کیست ها باعث تغییر شکل عضلات می شوند.

پوسیدگی باله ها ، به خصوص باله نوسانی ، غیر معمول نیست. با این حال ، این بیشتر به دلیل نتیجه مستقیم خود بیماری ناشی از عفونت ثانویه است. نفخ یکی دیگر از علائم عفونت ثانویه است.

علل بیماری نئون تترا

بیماری نئون تترا توسط یک انگل به نام Pleistophora hyphessobryconis ایجاد می شود. اسپورها از طریق خوردن اجساد ماهی های آلوده مرده یا از طریق خوردن غذاهای زنده آلوده ، که ممکن است به عنوان میزبان های میانی وارد بدن شوند ، وارد ماهی می شوند.

هنگامی که داخل یک ماهی ، انگل ماهی را از داخل به بیرون بخورد ، با شروع دستگاه گوارش و معده شروع می شود. اسپوروپلاسم ها در داخل روده ایجاد می شوند ، از طریق دیواره روده به عضلات اسکلتی فرو می روند و در آنجا کیست ایجاد می کنند. کیست به بافت آسیب می زند. علائم آسیب بافت شامل رنگ ضعیف تر و عضلات ضعیف تر است.

این مهم است که بدانید بیماری نئون تترا بسیار قابل انتقال است و می تواند به راحتی از طریق مخزن به سرعت پخش شود. برای صرفه جویی در ماهی خود ، باید ماهی های آلوده را هر چه سریعتر از بین ببرید.

یکی از جنبه های کمی آرامش بخش این بیماری این است که حداقل برای انسان قابل انتقال نیست.

رفتار

 

هیچ درمانی معالجه ای در مورد بیماری نئون تترا وجود ندارد. در حقیقت ، بیشتر ماهی هایی که به این بیماری مبتلا هستند ، در حال اتان شدن هستند. برای اطمینان از از بین رفتن تمام ماهی ها ، ماهی های بیمار را از مخزن جدا کنید تا هنگام مرگ آنها توسط ماهی های دیگر خورده نشوند. برخی از گونه ها ، مانند ماهی ماهی ، ممکن است برای مدتی با این بیماری زندگی کنند ، اما نباید به آنها اجازه دهید این کار را در یک مخزن جامعه انجام دهند. برای جلوگیری از شیوع بیماری آنها باید به سرعت از ماهیان ضد عفونی جدا شوند.

نحوه جلوگیری از بیماری نئون تترا

بهترین پیشگیری برای جلوگیری از خرید ماهی بیمار و حفظ کیفیت بالای آب است. همچنین ، مهم است که ماهی های مریض را در اسرع وقت از مخزن اجتماع خود خارج کنید: هیچ درمانی واقعی برای این بیماری وجود ندارد و بیشتر از این ، بسیاری از ماهی ها در صورت امکان این فرصت را به ماهی های مرده دیگر می خورند.

هنگام خرید ماهی برای مخزن خود ، یک منبع در نظر گرفته شده را انتخاب کنید. در صورت خرید آنلاین ، حتماً هر بررسی را بررسی کرده و از خرید در مقابل قیمت با کیفیت خودداری کنید. در صورت امکان ، هرچند در محلی بخرید. این به شما فرصتی می دهد تا ماهی ماهی را با دقت مشاهده کنید. هیچ ماهی را از مخازن خریداری نکنید که در آنجا ماهی بیمار ، مرده یا مرده وجود دارد. شما معمولاً می توانید یک ماهی بیمار را شناسایی کنید زیرا با سایرین مدرسه نمی شود (با فرض اینکه ماهی که شما انتخاب می کنید ماهی در حال تحصیل است).

پس از انتخاب حیوانات خانگی جدید ، قبل از اضافه کردن آنها به مخزن جامعه موجود ، دو هفته ماهی جدید را قرنطینه کنید. این به ماهی شما فرصت می دهد تا با یک محیط جدید مطابقت داشته و در عین حال به شما امکان می دهد رفتار و ظاهر آنها را نیز مشاهده کنید. اگر علائم بیماری را مشاهده کردید ، با تهیه کننده خود در تماس باشید و از تعامل ماهی های مشکوک با دیگران خودداری کنید.

کیفیت بالای آب را حفظ کرده و غذاهای ماهی را از یک منبع شناخته شده و محترم انتخاب کنید. مانند سایر منابع ماهی و ماهی ، حتی اگر اقدام به تهیه غذای ماهی با کیفیت بالا می کنید ، می توانید با آلودگی ها نیز سادگی را از بین ببرید. اگر با کمترین هزینه آنلاین بخرید ، خطر بیشتر است.

ترجمه شده توسط : مهندس سامان یاملایی