loading loading

logo

معرفی ماهی پلی (اذرخش)

یکشبه 10 فروردین 1399
معرفی ماهی پلی (اذرخش)
نام علمی: Polypterus senegalus (Cuvier؛ 1829)
مترادف: Polypterus arnaudii، Polypterus senegalensis
نام مشترک: سنگال بیچیر ، کویر بیچیر
گروه: ماهی های دیگر
زیستگاه: آفریقا ، رود نیل تا دریاچه آلبرت ، دریاچه رودولف و دریاچه چاد. سنگال ، گامبیا ، نیجر
اندازه: 30 سانتی متر
بیوتوپ: در باتلاق ، پوشش گیاهی از آب رودخانه نیل یا دریاچه ها خفه می شود.
رفتار اجتماعی: در میان خود ماهیان کاملاً نزاع و تهاجمی هستند. اغلب درگیری است. حیوانات شکارچیان تلفظ می شوند.
رژیم غذایی: گوشتخوار؛ تقریباً به طور انحصاری غذاهای زنده؛ همچنین ماهی و گوشت سخت پوستان بخورید.
اصلاح: هیچ گزارشی در مورد پرورش موفق آکواریوم موجود نیست.
مخزن: حداقل 200 لیتر
جمعیت: 1 جفت برای 250 لیتر
دکوراسیون: یک آکواریوم با مساحت بزرگ ، آب نسبتاً کم عمق (30 سانتی متر) و مکان های مخفی سنگ و ریشه تهیه کنید. پوشش گیاهی باید پراکنده باشد و به اندازه کافی فضای خالی باقی بماند. بستر شن یا ماسه ریز.
دما: 24-28 درجه سانتی گراد
pH: 6،2-7،8
سختی: 5-20 NK °
طول عمر: 8-12 سال
توضیحات: این ماهی دارای بدن دراز و نه پرتوی پشتی است که باله پشتی را تشکیل می دهد. باله های شاخه ای به شکل فن بوده و باله های مقعد و لگن در قسمت پشتی بدن ، در نزدیکی باله سوزنی قرار دارند. مقیاس آنها سخت و براق است و از نظر شکل رومبوی آنها با ماهی های دیگر تفاوت دارد. رنگ آن متغیر است: قسمت پشت از زیتون تا قهوه ای تا تخته سنگ خاکستری-سبز متغیر است. پهلوها سبک تر و شکم آن سفید است. سر کوچک و مارمولک است و دارای دهان شکاف و چشمان کوچک در هر طرف است.

برخلاف ماهی های مدرن تر ، بیچیرها مثانه شنا ندارند اما اندام تنفسی هوا ایجاد کرده اند ، که مانند ریه عمل می کند و به آنها اجازه می دهد تا در سطح هوا برای خنک شدن از آب در بیایند. سنگال بیچیر ماهی بسیار سختی است و می تواند در یک آکواریوم خانگی کاملاً لکه دار شود ، حتی از دست صاحب غذا نیز استفاده کند. آنها یک ساکن پایین هستند و بیشتر مواد غذایی را در شب علوفه می کنند. آنها حس بویایی بسیار توسعه یافته ای دارند و به محض افزودن مواد غذایی به مخزن ، آنها را می شناسند.

فقط چند جزئیات در مورد تخم ریزی آنها در اسارت موجود است. برخی از آکواریوم ها می گویند افزودن آب خنک کننده و کاهش سختی آب ، شروع تخم ریزی است. تخم ها در میان گیاهان گذاشته می شوند. شروع به تغذیه با غذاهای زنده کوچک کنید. افراد جوان باید مرحله لاروی را طی کنند که در آن آبششهای خارجی دارند.